Magazyn klientów more@TURCK

lis 7, 2023

Chyba już wszyscy mamy świadomość że zrównoważony rozwój przestał być tylko modnym hasłem a stał się realną koniecznością. Samo pojęcie po raz pierwszy zostało użyte w 1713 roku przez niemieckiego leśnika, który już w tamtych czasach popularyzował zrównoważoną gospodarkę leśną – wycinkę tylko takiej liczby drzew, która nie przekracza naturalnych możliwości odtworzeniowych po to aby las zawsze mógł się odbudować. Niestety zrozumienie, że taka strategia potrzebna jest też we wszystkich innych gałęziach przemysłu zajęło ludzkości następne 300 lat …


Przeobrażanie świata tak aby nasze potrzeby uwzględniały także przyszłość następnych pokoleń nabiera rozpędu. Główne działania przedsiębiorstw przemysłowych idą w kierunku modernizacji ich infrastruktury dla lepszego wykorzystania stale zmniejszających się zasobów surowcowych i ciągle drożejącej energii. Wytwarzane zaś produkty także stają się zrównoważone – neutralne dla klimatu i zasobo- i energooszczędne.


A my, Turck, pomagamy w tym przeobrażaniu wiedzą, doświadczeniem, technologiami i konkretnymi rozwiązaniami. W oddawanym w Wasze ręce magazynie trzy ciekawe artykuły dotyczące właśnie zrównoważonego rozwoju.

Firma KWS SAAT to międzynarodowy lider w ulepszaniu odmian i produkcji nasion. Ich osiągnięcia genetyczne w połączeniu z optymalnym wykorzystaniem dostępnych zasobów i uwzględnieniem lokalizacji i warunków klimatycznych dbają o zrównoważone rolnictwo zapewniając wzrost plonów rolnikom na całym świecie. Systemy identyfikacji RFID Turck pozwalają zaś KWS na kontrolę warunków przechowywania nasion a więc zachowanie
ich właściwej jakości a także na bezbłędną identyfikację miejsca ich składowania.


Producent pieców przemysłowych w Chinach stanął przed wyzwaniem zmniejszenia ich energochłonności przy jednoczesnym spełnieniu wymagań środowiskowych i poprawie monitorowania obiegu chłodzenia. Zastosował m.in. czujniki przepływu FS+ które mierzą zarówno temperaturę medium, jak i przepływ, a tym samym optymalizują wydajność chłodzenia w czasie rzeczywistym przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii. Wykorzystując komunikację IO-Link, czujniki zapewniają też pełną przejrzystość danych, umożliwiając predykcyjne utrzymanie systemu w ruchu. Proponuję zwrócić również uwagę na wywiad z Prezesem firmy Automationstechnik – jednego z liderów na polskim rynku w produkcji maszyn dla sektora automotive. Warto poznać jaki wkład wnosi firma w zrównoważony rozwój nie tylko na poziomie organizacyjnym ale przede wszystkim w obszarze projektowania i wytwarzania maszyn.


W numerze jak zawsze znajdziecie Państwo też sporo o nowych, innowacyjnych urządzeniach i aktualnych trendach w automatyce. Wszystkich, którzy chcą zgłębić wiedzę zachęcam do odwiedzenia naszego Digital Innovation Park (www.turck.com/dip ).

Przyjemnej lektury!