Wskaźnik OEE (overall equipment effictiveness)

Twój proces produkcyjny przebiega jak zawsze. Wszystko wydaje się działać sprawnie i … wydajnie. Ale czy jesteś pewien, że działasz tak wydajnie jak to możliwe ? Jesteś pewny, że w trakcie przezbrajania linii wszystko przebiegło szybko i sprawnie ? Czy przypadkiem niedobór surowców do produkcji nie spowodował spowolnienia produkcji?

Kontroluj OEE – wskaźnik pokazujący całościowo wydajność twojej produkcji, umożliwiający zidentyfikowanie przyczyn utraty płynności oraz poprawę procesów.

OEE maszyny / linii to iloczyn dostępności, wydajności oraz jakości.

  • dostępność określimy na podstawie dokładnego wyliczenia czasu wszystkich zdarzeń, które wstrzymały produkcję na jakiś okres czasu. Obejmuje ona nieplanowane przerwy (np. awarie) oraz planowane (np. zmiany)
  • wydajność zmierzymy poprzez dokładne określenie okresów czasu w których maszyna/linia działała wolniej niż maksymalna prędkość z jaką może pracować. Obejmuje to małe przerwy, jak i powolne cykle związane np. z uruchomieniem maszyn.
  • jakości produkcji otzrymamy dzięki dokładnemu policzeniu ilości schodzących z linii produktów nie spełniających twoich lub klienta docelowego standardów jakościowych

Wyliczenie OEE opiera się na danych z odpowiednio dobranych czujników oraz systemie kalkulującym wskaźnik i prezentującym wyniki w formie odpowiedniej do twoich potrzeb i celów.

Use OEE to Improve Productivity

Guided by the Light

Rozwiązanie krok po kroku:

N

dobór czujników do doposażenia maszyny / linii lub określenie źródeł pozyskania potrzebnych danych

N

dobór odpowiedniego do aplikacji urządzenia do przetwarzania danych oraz zaplanowanie infrastruktury – możemy skorzystać z istniejącej lub nie ingerować w nią i przesyłać dane np. bezprzewodowo

N

wizualizacja danych – możemy je prezentować lokalnie np. na dużych monitorach/TV bezpośrednio na produkcji lub zdalnie np. korzystając z Turck Cloud. Dostęp do danych jest wtedy możliwy z każdego miejsca i o każdym czasie (24/7) w przyjaznej, czytelnej dla użytkownika formie. Dodatkowo zyskujemy możliwość raportowania oraz wysyłania alertów o spadku wskaźników poniżej zakładanych norm (SMS lub e-mail)

Korzyści:

 

N

stała kontrola nad właściwym wykorzystaniem majątku produkcyjnego

N

identyfikacja przyczyn utraty płynności produkcji

N

optymalizacja procesów

N

porównywanie maszyn, linii czy całych zakładów produkcyjnych w różnych lokalizacjach i powielanie wszędzie rozwiązań tych lepiej funkcjonujących

N

planowanie inwestycji w parku maszynowym

Pliki do pobrania:

Przydatne linki:

  • How remote monitoring improves machine maintenance
  • Zobacz
  • Improve Overall Equpment Effectiveness by monitoring production input and output
  • Zobacz
  • Machine monitoring/OEE solution guide
  • Zobacz